Pralnia chemiczna, a system Lagoon

Jeszcze do niedawna jedyną metodą stosowaną do czyszczenia niektórych rodzajów ubrań było tak zwane czyszczenie chemiczne, nazywane także praniem na sucho. Metoda ta stosowana w tradycyjnych pralniach chemicznych tak naprawdę nie ma nic wspólnego ze zwykłym praniem, które polega na kąpieli wodnej z użyciem detergentów i akcji mechanicznej.

Pranie chemiczne polega na umieszczeniu w agregacie chemicznym odzieży, która zalewana jest roztworem rozpuszczalnika chemicznego – najczęściej stosowany jest czterocholoroetylen (PER) – toksyczny środek rakotwórczy, po czym następuje proces czyszczenia, tzn. rozpuszczalnik działa na brud znajdujący się w czyszczonej odzieży, rozpuszczając go. Kolejnym krokiem jest spuszczenie brudnego rozpuszczalnika do destylatora, gdzie poddawany jest oczyszczeniu. W dalszym procesie w celu końcowego doczyszczenia odzieży ponownie zostaje ona poddana działaniu rozpuszczalnika, po czym wykonywane jest suszenie i prasowanie czyszczonej garderoby. Bardzo często właściciele pralni chemicznych twierdzą, że ich metoda jest ekologiczna, ponieważ toksyczny rozpuszczalnik krąży w agregacie w obiegu zamkniętym. Niestety, nawet w takim przypadku część użytego rozpuszczalnika pozostaje w tkaninie, sprawiając, że jest on stopniowo wdychany przez właściciela.

Do niedawna była to jedyna możliwa do stosowania metoda czyszczenia odzieży, która miała na metce producenta znaki „czyścić chemicznie” lub „nie prać w wodzie”.

Czterochloroetylen (PER)

Najczęściej stosowanym rozpuszczalnikiem w pralniach chemicznych jest czterochloroetylren (PER), który jest również znany jako: tetrachloroeten, perchloroetylen, dwuchlorek węgla. Czterochloroetylen należy do chlorowanych węglowodorów alifatycznych, związków o działaniu narkotycznym, silnie toksycznych dla centralnego układu nerwowego. Powoduje także uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, nerwobóle, zaburzenia wzroku, stany oszołomienia i odurzenia. Długotrwałe narażenie na działanie tego związku powoduje zwyrodnienie i uszkodzenie wątroby, nerek i mięśnia sercowego. Na skórę działa drażniąco. Zaliczany jest do substancji rakotwórczych. Czterochloroetylen uwalnia się stopniowo z odzieży przez długi czas po odebraniu garderoby z pralni. Świadczy o tym charakterystyczny ostry, słodkawy zapach wydobywający się z wyczyszczonych na sucho ubrań.

Rewolucja w czyszczeniu garderoby – system Electrolux Lagoon

W 2004 roku firma Electrolux we współpracy z Woolmark Company, organizacją zrzeszającą największych światowych hodowców wełny, stworzyła system czyszczenia wodnego garderoby o nazwie Lagoon. Electrolux Lagoon jest w pełni ekologiczną alternatywą dla pralni chemicznych.  Dzięki zastosowaniu specjalnie stworzonych na potrzeby systemu w pełni biodegradowalnych detergentów oraz  opracowaniu urządzeń pralniczych i suszących, odpowiednich programów prania, a także całej linii urządzeń wykończeniowych możliwe było stworzenie kompletnego systemu czyszczenia garderoby opartego na wodzie jako naturalnym rozpuszczalniku. Lagoon jest w pełni ekologiczną alternatywą dla pralni chemicznych, dodatkowo pozwala na osiągnięcie dużo lepszych rezultatów czyszczenia wszelkiego typu garderoby.

Pralnie chemiczne a system LagoonTM

System Lagoon posiada znaczną przewagę nad tradycjnym rozwiązaniem, jakim jest agregat chemiczny. Najważniejsze aspekty sprawiające, iż Lagoon pozostawia w tyle tradycjne pralnie chemiczne, to:

  • Lagoon jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska. Podstawowym rozpuszczalnikiem używanym w Lagoon jest woda, a wszystkie stosowane środki są biodegradowalne. W pralni chemicznej zazwyczaj jako rozpuszczalnik stosuje się czterochloroetylen, który jest substancją toksyczną i rakotwórczą.
  • Lagoon oferuje możliwość profesjonalnego czyszczenia wełny, jedwabiu, wiskozy i tych tkanin oraz włókien, które do niedawna nadawały się wyłącznie do czyszczenia chemicznego. Dodatkowo jest idealnym rozwiązniem do prania strojów z aplikacjami, takich jak np. suknie ślubne. Nie jest to możliwe w agregacie chemicznym, gdyż wszelkie aplikacje z tworzyw sztucznych mogłyby ulec roztopieniu w agresynym rozpuszczalniku.
  • Tkaniny czyszczone systemem Lagoon pachną świeżo, są bardziej miękkie w dotyku, ich kolory są wyrazistsze, a biel jaśniejsza. Dzięki użyciu wody i detergentów włókna czyszczone są na wskroś, co zapewnia doskonały rezultat czyszczenia. W pralni chemicznej, rozpuszane są głównie plamy z tłuszczu, podczas gdy reszta zabrudzeń pozostaje nadal wewnątrz włókien, dodatkowo po oddaniu wyczyszczonej garderoby wyczuwalny jest przykry zapach rozpuszczalnika.
  • Lagoon jest jedynym na świecie systemem czyszczenia garderoby w wodzie posiadającym certyfikat The Woolmark Company. System jest wciąż rozwijany, co gwarantuje ciągłe wsparcie dla produktów. Gwarantuje to, iż system jest sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem przeznaczonym do czyszczenia garderoby uszytej z najwyższej klasy wełny.
  • Lagoon to dwa systemy w jednym. Używając tych samych urządzeń można świadczyć usługi czyszczenia garderoby jak i prania wodnego. System pozwala na świadczenie usług dla klientów indywidaulnych, a także dla hoteli lub restauracji.

czy wiesz że

Największy wpływ na efekt końcowy usługi ma odpowiedni personel.

System Lagoon zapewnia dużo lepsze efekty czyszczenia garderoby w porównaniu z czyszczeniem chemicznym.

O jakości, którą oferuje Lagoon, może świadczyć to, iż jest to oficjalnie jedyny system pralniczy wykorzystywany przez istniejący już ponad 170 lat francuski dom mody Hermes

Większość plam można wywabić wodą.

Nasz automatyczny system dystrybucji detergentów korzystający z pomp pozwala na precyzyjne dozowanie środków w odniesieniu do każdego programu czyszczenia.

Nasze cykle dostosowane są do czyszczenia każdego rodzaju tkanin, nawet tych najbardziej delikatnych. Delikatny start, po czym stopniowe podwyższanie prędkości obrotów jest rzeczą konieczną w przypadku pracy z delikatnymi tkaninami.

Sterownik Clarus Control oraz czujniki pralnico­wirówki odpowiedzialne są za podwyższanie i obniżanie temperatury wody w celu uniknięcia szoku termicznego.

zadaj pytanie